Piec centralnego ogrzewania

lip 3, 2013 by

Piec centralnego ogrzewania

Piec centralnego ogrzewania to potocznie stosowana nazwa na urządzenie będące sercem układu ogrzewania domu. Prawidłowa nazwa jaką stosuje się w technice grzewczej to kocioł centralnego ogrzewania.

Kocioł jest głównym elementem każdej instalacji centralnego ogrzewania (celowo pomijam w tej chwili ogrzewanie elektryczne). Często jest on umiejscowiony w odrębnym pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie do tego celu. Pomieszczenie to nazywa się kotłownią. Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie kotła w pomieszczeniach używanych w codziennej eksploatacji domu. To, czy dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem lub jesteśmy w stanie wygospodarować miejsce na kocioł w piwnicy lub innym pomieszczeniu technicznym bardzo często determinuje typ pieca jaki będziemy mogli zastosować. O ile trudno jest sobie wyobrazić kocioł na miał węglowy stojący w kuchni o tyle niewielkich rozmiarów kocioł na gaz to całkiem powszechnie stosowane i praktyczne rozwiązanie.

 

Jak wybrać kocioł centralnego ogrzewania?

Dobierając piec centralnego ogrzewania do naszych potrzeb i możliwości należy podjąć szereg przemyślanych decyzji, które są istotne nie tylko z punktu widzenia dużego bądź co bądź wydatku jaki przyjdzie nam w najbliższym czasie ponieść, ale również  z przyszłych kwot jakie przyjdzie nam płacić za ciepło wytwarzane w kotle. Aby odpowiednio dobrać kocioł pierwsza decyzja jaką musimy podjąć to czy będzie on służył jedynie w celu ogrzania domu w chłodne dni czy będzie również podgrzewał ciepłą wodę w kranie. Należy pamiętać, że w przypadku nowego budownictwa lub domów zmodernizowanych i odpowiednio odizolowanych podgrzewając wodę w kranie będziemy potrzebowali kotła o większej mocy niż wówczas gdy posłuży nam on jedynie do ogrzewania pomieszczeń. Niemniej stosowanie kotłów dwufunkcyjnych to rozwiązanie, które już jakiś czas temu zyskało na popularności i jest stosowane bardzo powszechnie.

Moc kotła

Gdy już wiemy czy potrzebny jest nam kocioł dwu czy jednofunkcyjny możemy dobrać odpowiednią moc kotła. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury w domu należy z kotła dostarczyć tyle energii ile dom traci do otoczenia w trakcie najzimniejszych dni. Poziom strat ciepła, to indywidualna cecha budynku i może wahać się w zakresie od nawet 180W/m^2 dla domów starego typu z nieszczelnymi oknami, przez wartości rzędu 80-120W/m^2 dla typowego starego budownictwa (docieplonego) do 50W/m^2 dla nowoczesnych domów. Warto tutaj też wspomnieć o domach pasywnych(posiadających np. system rekuperacji), gdzie ilość ciepła, które traci dom potrafi być tak niska jak 10W/m^2. Należy tę wartość oszacować indywidualnie dla Twojego domu. Można również zlecić audyt energetyczny domu, który umożliwi dobór kotła o optymalnych parametrach. Unikniemy dzięki temu zakupu kotła za wielkiego (co wiąże się z podwyższonym kosztem) oraz niemiłej niespodzianki w zimny dzień w przypadku zakupu pieca o zbyt małej mocy. Moc kotłów dostępnych na rynku wacha się od 10kW do nawet 200kW, więc każdy powinien znaleźć odpowiedni dla swoich potrzeb.

Typ paliwa
Kolejnym bardzo istotnym pytaniem z punktu widzenia wyboru kotła jest typ paliwa jakie zamierzamy spalać w kotle. Ze względu na paliwo kotły dzieli się na trzy główne kategorie:

  • Kotły CO na paliwo gazowe
  • Kotły CO na paliwo ciekłe
  • Kotły CO na paliwo stałe

Analizując ilość ofert sprzedaży pieców należących do poszczególnych kategorii można zauważyć, że na rynku wyraźnie zarysowuje się przewaga kotłów na paliwo stałe, na drugim miejscu plasują się kotły gazowe, najmniejszy wybór na rynku jest wśród kotłów na paliwo ciekłe czyli na olej.

Zazwyczaj kotły na paliwo stałe są dodatkowo dedykowane do spalania konkretnego rodzaju paliwa (ekogroszek, miał, pelet), o szczegółach możesz przeczytać w artykule Kotły i piece na paliwo stałe. Nad kotłem na paliwo gazowe warto zastanowić się jeśli mamy dostęp do gazu sieciowego (aczkolwiek nie tylko), ostatnio coraz popularniejsze stają się kotły kondensacyjne. Artykuł Kotły i piece na paliwo gazowe szerzej omawia wybór takiego urządzenia. Kocioł na paliwo ciekłe charakteryzuje się stosunkowo tańszym (tańszym niż gaz i prąd) kosztem wytworzenia ciepła oraz wysoką ekologicznością. Jeśli chodzi o kotły na olej opałowy to zapraszamy do przeczytania artykułu pt. Kotły i piece na olej opałowy.

 

Z podajnikiem czy bez

O ile kotły na paliwo ciekłe lub gazowe charakteryzują się w zasadzie bezobsługowością (sterownik sam jest w stanie regulować ilość paliwa dostarczanego do kotła) to kotły na paliwo stałe wymagają dokładania paliwa do pieca. W zależności od rodzaju paliwa i mocy z jaką pracuje kocioł czas wypalenia się paliwa może być różny. W przypadku pieca centralnego ogrzewania bez podajnika będzie jednak trzeba wybierać się do kotłowni w celu uzupełnienia opału zdecydowanie częściej. Osoby ceniące sobie komfort powinny zdecydować się na kocioł z podajnikiem, który dzięki układowi regulacji będzie sam sterował.

 

Koszt kotła i koszty ogrzewania

Zazwyczaj sprawdza się zasada mówiąca o tym, że za towar wyższej jakości należy zapłacić więcej. Jest to niewątpliwie prawdą i zazwyczaj odnosi się również do tematu wyboru pieca CO. Jakie parametry należy rozpatrzeć dobierając kocioł dla swoich potrzeb? Po pierwsze czy chcemy kupić sprawniejszy kocioł (niższe koszty wytworzenia ciepła), który będzie droższy. Czy raczej wolimy zakupić tańszy kocioł i ponosić większe opłaty z tytułu ekspoatacji. Sprawności kotłów w większości przypadków rosną razem z ich ceną. Jakość użytych materiałów (wymiennik ciepła) jest również bardzo istotna.

Dodatkowo należy pamiętać, że droższe rozwiązania oferują również zazwyczaj wyższy komfort obsługi.

Więcej na ten temat w specjalnie dedykowanym artykule pod tytułem Koszty ogrzewania.

Related Posts

Tags

Share This

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>